POZITYVIOS TĖVYSTĖS MOKYMAI


Gimęs vaikas šeimai atneša daug džiaugsmo, tačiau tuo pačiu nuo pat pirmos dienos tėvams kyla ir begalė rūpesčių, klausimų: kodėl vaikelis tiek daug verkia? Kodėl neramus? Ar nenukentės kūdikio ryšys su mama, jei ji eis dirbti, palikusi mažylį močiutei? Vaikui paaugus klausimų kyla dar daugiau. Atsiskyrimo nuo tėvų baimė, adaptacija darželyje, santykiai su bendraamžiais, pykčio priepuoliai, agresyvus elgesys, “ožiukai”. Turintys paauglius vaikus tėvai taip pat dažnai būna pasimetę, nežino, kaip reaguoti į besijaučiančių suaugusiais vaikų maištavimą, ieško būdų apsaugoti juos nuo neigiamos draugų įtakos, svaigalų vartojimo. Taigi, tėvystė – nuolatinis ieškojimas atsakymų į klausimą, kaip šioje situacijoje turėtų teisingai pasielgti? Kaip auklėti vaiką tinkamai? Koks vaiko elgesys yra normalus, ir kada jau reikėtų sunerimti?
Dažnai tėveliai prašo patarimų savo tėvų, draugų, ar pažįstamų, auginančių panašaus amžiaus vaikus. Mūsų visuomenėje iš vyresnio amžiaus žmonių dar visai įprasta išgirsti pasiūlymą “paimti diržą”. Kai kurie dalinasi, kad patys sulaukdavo fizinių bausmių iš savo tėvų ir už tai jiems jaučiasi dėkingi, nes tai padėjo “užaugti žmonėmis”. Tačiau ilgamečiai tyrimai rodo, kad fizinės bausmės nėra efektyvus auklėjimo būdas, nepageidaujamą vaiko elgesį sustabdo tik trumpam, kuriamas baime, pykčiu ir nepagarba grįstas ryšys tarp vaiko ir tėvų. Iš besikreipiančių į psichologą žmonių pasakojimų taip pat matyti, jog vaikystėje patirtas fizinis ir emocinis smurtas turi neigiamų pasekmių visam jų gyvenimui.
Dar vienas šiais laikais itin populiarus informacijos šaltinis – internetas. Čia galima rasti gausybę naudingų straipsnių, tačiau svarbu mokėti atsirinkti informaciją, nes dažnai ji būna prieštaringa. Pvz. Klausimas dėl tėvų miegojimo vienoje lovoje su vaiku. Prieraišios tėvystės atstovai laikosi požiūrio, kad miegant kartu patenkinamas vaiko saugumo poreikis, tačiau taip pat rasite ir priešingos informacijos, kad vaikas turi turėti savo erdvę ir miegoti vienas. Tai kuris sprendimas teisingesnis jūsų vaikui?
Na ir dar vienas būdas padėti sau auklėjant vaikus – knygos. Užėję į knygyną rasite jų dešimtis. Kurią gi rinktis? Deja, netgi literatūroje pateikiamą informaciją reikėtų vertinti atsargiai, kritiškai. Pateiksiu citatą iš Robert E. Emer knygos “Dveji namai, viena vaikystė: skyrybos ir tėvystės planas, trunkantis visą gyvenimą”: “Galite pasodinti jį (dvimetinuką) į specialią kėdutę ramiame kambaryje <…> pasirūpinkite, kad tas laikas būtų nuobodus, prailgtų ir kad jis liktų kėdutėje. <…> Stebėkite, kaip vaikas kankindamasis laukia, o sekundės pernelyg lėtai tiksi. <…> Jeigu pliaukštelite delnu, tebūna šis pasirinkimas paskutinė drausminimo priemonė. Griebkitės jos tik tuomet, kai kiti būdai nepavyko ar tiesiog nepadeda. Vaikai dažniausiai kur kas labiau bijo fizinės bausmės perspektyvos negu tikro pliaukštelėjimo. Tad laikykite pliaukštelėjimą ar sakymą “TRYS”, ar kokią kitą priemonę vien grėsme”. Šioje knygoje siūlomos bausmės – fizinis ir emocinis smurtas, apie kurio pasekmes jau užsiminiau.
Taigi, kaip matome, galime rinktis iš daugybės informacijos šaltinių ir tai ne visada yra lengva. Todėl vis daugiau tėvų, kilus sunkumams, renkasi profesionalų pagalbą. Siekiant padėti tėvams, Paramos šeimai ir vaikams centras ir Bendruomeniniai šeimos namai organizuoja pozityvios tėvystės mokymus. Čia tėveliai grupėje gauna žinių, kaip be bausmių auklėti vaikus, diskutuoja, analizuoja įvairius auginant vaikus kylančius sunkumus, grįžę į namus išbando naujus elgesio modelius, atlieka namų darbus. Mokymų grupės tėvams sudaromos atsižvelgiant į jų vaikų amžių. Tad aptariama dauguma problemų, aktualių tiek kūdikius, tiek jau paaugusius vaikus ar paauglius auginantiems tėveliams.
Dėl mokymų prašome kreiptis mob. 8 612 87 316, el. paštu info@paslaugosseimoms.lt.
.
Paramos šeimai ir vaikams centro psichologė Kristina Valkauskienė

Comments are disabled.